Páfrányfenyő ‘Barabits Sztráda’ fajtája
Az alapfaj: 40 méter magasra növő, sudaras törzsű, világosszürke kérgű, fiatalon keskeny kúp alakú, idősebb korban terebélyes, szabálytalanul szétterülő koronájú, lazán ágas lombhullató fa. A hosszú-hajtásokon szórtan, a rövidhajtásokon 3–5-ösével csomóban álló vastag, bőrszerű levelei jellegzetes legyező alakúak, felül középen ± mélyen hasadtak vagy szabálytalanul csipkés-karéjosak, a hosszú levélnyél felé elkeskenyedő vállúak. A főér nélküli erezet sugárirányban szétfutó, a végén villásan elágazó. Ősszel aranysárgára színeződnek. Virága kétlaki. A nem feltűnő barkaszerű hímvirágok és a hosszú kocsányú nővirágok a rövidhajtásokon a levelek hónaljában jelennek meg. Kettős burkú magja éretten sárga szilvára emlékeztet, héja fehéres-hamvas (ginkgo japánul: ezüstbarack). A lehullott mag húsa rendkívül kellemetlen szagú.
Hazája Kelet-Kína. Másutt – így Japánban is – betelepített. E területeken csontárszerű, édes belű magját étkezésre is felhasználják.
Érdekes leveleivel, jellegzetes habitusával a páfrányfenyő a legszebb díszfák egyike. Talajban nem túl válogatós (közepesen szárazságtűrő mezofiton), s a városi szennyezett levegőt is elég jól tűri. Sejtnedvükben található vegyületek miatt a kártevők nem bántják. (Szegeden szép fasor van belőle, s a vele beültetett utcát elkerülik a szúnyogok).
Viszonylag korlátozott elterjedése szaporításmódjával kapcsolatos. A díszfaiskolák ugyanis általában magvetéssel szaporítják, így azonban – mivel elég későn fordul termőre – nem lehet biztonsággal szétválasztani a hím- és nőpéldányokat. A tömegesen kiültetett vegyes ivarú állomány viszont büdös magjával szemetel. Ezért általában csak gyűjteményes kertekbe vagy nagyobb parkokba (magánosan) ültetik. Szélesebb körű felhasználásra (pl. utcafásításra) csak a vegetatívan szaporított porzós alakok ajánlhatók. Bulgáriában (Plovdiv) utcai sorfaként alkalmaznak dugványról szaporítottakat. Mivel a porzós példányok karcsúbb koronájúak, utcai sorfának alkalmasabbak.
‘Barabits Sztráda’ – gömb koronájú fajta